Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest leczeniem zaburzeń psychicznych, które wykorzystuje w tym procesie zarówno metody pracy z myślami (poznawcze) jak i z zachowaniem (behawioralne).

Metody poznawcze koncentrują się na zmianie sposobu myślenia – co ma dalszy wpływ na emocje i zachowanie jednostki. Metody behawioralne skupiają się na wypracowaniu nowych sposobów zachowania, co przekłada się także na zmiany w myśleniu i emocjach.

Skuteczność psychoterapii poznawczo-behawioralnej potwierdzona naukowo

Terapia poznawczo-behawioralna to zbiór procedur, które są przebadane i sprawdzone – ich skuteczność udowodniono w licznych badaniach naukowych. Nurt ten wciąż się rozwija i obecnie jest najpopularniejszą metodą terapeutyczną zalecaną w wielu zaburzeniach psychicznych.

Zaburzenia, w których pomocna jest terapia poznawczo-behawioralna

8 najczęstszych problemów z jakimi przychodzą Klienci na terapię poznawczo-behawioralną (i są udokumentowane dowody na skuteczność tej terapii w tych zaburzeniach):

  1. Zaburzenie lękowe z napadami lęku (lęk paniczny)
  2. Agorafobia
  3. Fobia społeczna
  4. Zaburzenie lęku uogólnionego (GAD)
  5. Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD = nerwica natręctw)
  6. Zaburzenie stresowe pourazowe (PTSD)
  7. Zaburzenia nastroju (depresja, CHAD)
  8. Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)

Terapia poznawczo-behawioralna jest pomocna także w sytuacji, gdy ktoś ma trudność w poradzeniu sobie z jakimiś ważnymi dla niego problemami w pracy zawodowej i w życiu osobistym / związkowym.

Psychoterapeuta – umów się na spotkanie  

Zapraszam serdecznie do skorzystania z mojej pomocy. Oprócz pięcioletnich magisterskich studiów w zakresie psychologii, odbyłam także czteroletnie studia podyplomowe w psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Angażuję się w moją pracę i staram się ją wykonywać jak najlepiej, aby Twój czas, wysiłek i pieniądze włożone w terapię okazały się jedną z najlepszych inwestycji Twojego życia!

Nie wahaj się – nie musisz borykać się z problemami samodzielnie! Jestem tu żeby Ci pomóc!
Przyjmuję w gabinecie w Jeleniej Górze i poprzez Skype / telefon.

Joanna Stelmach 
tel. 665 36 63 63, email: psycholog@joannastelmach.com
Zobacz cennik i jak dojechać

Joanna Stelmach - psycholog i psychoterapeuta w Jeleniej Górze

 

Artykuły o problemach psychicznych na PieknaMilosc.pl